2017. július 13., csütörtök

Vajas kenyér készítése és veszélyei

A következőkben a vajas kenyér helyes készítésére, elfogyasztásának mikéntjére és a vele járó veszélyekre szeretném felhívni a figyelmet.

A vajas kenyér, mint étel, származása nem tisztázott. Mármint a világ számára. Mi Magyarok tudjuk, hogy ez is magyar származású étel. Bár a Biblia is tesz említést "vaj"-ról, de nekünk 1395-ös keltezésű írásos bizonyítékunk van a magyar "vaj" szó említésére, tehát a vajas kenyérről mint sok minden másról is gondolhatjuk (tévesen) azt, hogy magyar.

A vajas kenyér széles körben terjedt el és vált a különböző nemzetek ételévé.
Kínában például úgy hívják, 面包和奶油, míg Szomáliában kibis iyo subagga a neve. Ha pedig malajálam nyelven szeretnénk vajas kenyérről beszélgetni, akkor jó ha tudjuk, hogy ők അപ്പവും വെണ്ണ-nek hívják.

A vajas kenyérnek különböző változatai léteznek, de mi most jelen esetben az ősi, mi magyarok által (kitalált) közkedvelt formáját fogjuk elkészíteni, amelyhez a hozzávalók a következők:

- Kenyér
- Vaj
- Sóbors


Mi most egy darab vajas kenyér elkészítését és elfogyasztását kísérjük végig. Amikor majd a gyakorlatban használjuk az itt olvasottakat, készítés előtt mérjük fel, hogy hány ilyen adag ételre lesz szükségünk éhségünk kellő mértékű csillapításának érdekében. Nyilván ez emberenként változó mennyiség. Elképzelhető, hogy kettőt kell készítenünk. Vagy hármat.

Első lépés!
Bontsuk ki a vajat és keressünk egy kenő kést. A kés pengéje legyen magas, könnyebben tudunk vele kenni. Amire figyelni kell:
Fontos! A kenyérnek CSAK AZ EGYIK OLDALÁT kenjük meg!
Ezen a ponton nagyon könnyű elrontani. Ne próbáljunk hősködni. Ne siessük el a dolgot. Lazítsuk el az izmainkat és ezzel a laza mozdulattal a kenyér egyik vége felől a másik vége felé mozgatva, a kés és a kenyér által bezárt 30-45 fokos szögben tartva a kést, kenjük rá a vajat a kenyérre. Fontos, hogy a kenyérre kent vaj vastagsága ne haladja meg a 2-4 millimétert.


Hmmm. Ugye milyen jól néz ki? Összefolyik az ember szájában a nyál egy ilyen szépség láttán!
Ha megvagyunk, tegyünk rá sót és borsot az általunk helyesnek vélt mennyiségben. Egyébként tehetnénk rá zöldséget, halat, vagy bármit.

De mint említettem korábban, mi most a magyaros verzióval foglalkozunk. Tehát ott tartunk, hogy elkészült az étel, felkészültünk annak elfogyasztására.

Ami kis gyakorlást igényel, a vajas kenyér tartása, annak elfogyasztása közben. Ne ijedjünk meg, hamar elsajátíthatók a mozdulatok. Kis gyakorlás után már rutinszerűen menni fog.
A vajas kenyér helyes tartása a következő (bal oldali kép):

A mutató ujjunkkal és a hüvelyk ujjunkkal fogjuk meg a kenyér két oldalfelező pontját. Ne szorítsuk! Csak tartsuk lazán! A kenyér kezünk felé eső fele feküdjön fel a két kenyeret tartó ujjunk által kialakított körívre. Ha némi gyakorlás után nagyjából azt látjuk magunk előtt, amit a bal oldali képen is látunk, akkor megkezdhetjük az étel elfogyasztását.

Bármennyire is profik vagyunk, sajnos előfordul, hogy a kezünkből kicsúszva a vajas kenyér  engedelmeskedve a gravitációnak, függőleges irányú, gyorsuló mozgásba kezd. Vagyis leesik. Ezzel vigyáznunk kell nagyon. Ugyanis a vajas kenyér minden körülmények között, ösztönösen, a megkent oldalával érkezve tompítja a zuhanás erejét.

Ez problémát jelenthet ha mondjuk éppen úszás közben elejtjük a vajas kenyeret, hiszen vizes lesz a vajas fele. Vagy ha éppen gyomorműtétet végzünk, akkor a kenyér a vajas felével érkezik a betegbe.

Szintén sűrűn előforduló probléma, amikor ejtőernyőzés vagy bázis ugrás közben a nem megfelelő kéztartás miatt elejtjük a vajas kenyeret. Csomó macera van vele. Tetőre esik, be kell csengetni a házba, felmászni érte....stb.


Mint látjuk a vajas kenyér fogyasztása az mellett, hogy egy rendkívüli, nem minden napos gasztronómiai élmény, bizony rejt magában veszélyforrásokat, amelyekre nagyon is oda kell figyelnünk.

Remélem nem vettem kedvét senkinek a fenti remek étel elkészítésétől. Azt gondolom, hogy kellő felelősséggel, a szabályok betartása mellett elkerülhetjük a kellemetlen helyzeteket!

Köszönöm a figyelmet!
Yamm!





2017. július 4., kedd

Mitől gourmet a gourmet burger? #gourmetúra #gasztroteszt

Gondolkodtál már azon, hogy mitől gourmet egy hamburger?
Hol van az a határ amikor egy burger gourmet vagy nem gourmet?
Ugye a gourmet szó, definíció szerint annyit tesz, hogy jó minőségű és/vagy egzotikus alapanyagokból készült ételről beszélünk.

Oké! Ezek után ha azt mondanám rakjál össze egy gourmet burgert, akkor mit tennél bele?
Szőlő levelet? Cápa szemet? Okra salátát? Filézett kacsacsőrű emlős herét?
Buggyantott kolibri tojást?
Szerencsére ezen nem nekünk kell gondolkodnunk. Megteszi helyettünk más.
Például a fesztiválokon, rendezvényeken is vendégeskedő Piknik UtczaBár food truck tulajdonosai.


Kétféle hamburgert árulnak:
- Chili-Mango (1800Ft) - Angus, chili-mango szósz, BBQ, zöldsaláta, cheddar
- Surf & Turf (2000Ft) - Angus, garnéla, habanero, mayo, passata, zöldsaláta, kéksajt

Magam sem találhattam volna ki jobbat.
Első blikkre túlárazottnak tűnik, de az alapanyagok láttán ez az érzésünk hamar alábbhagy. Jómagam nagyjából ilyen hozzávalókkal képzelek el egy gourmet burgert. Kivéve a BBQ szósz. Az nálam kicsit kommersz gourmet-nek. Pláne a chili-mango szósz mellé.

Nézzük őket egyenként...

Surf & Turf:

Szóval van egy ilyen burger, amelynek minden összetevője a kedvenceim közé tartozik egyenként. A kéksajt, habanero, garnéla trió remekül hangzik még hamburger nélkül is. Egyébként is éhes voltam, de így már pláne alig vártam, hogy a gondos kezek alatt készülő gasztro-felhőkarcolóval közeli kapcsolatba kerüljek.
Kérdésünkre, hogy a habanero milyen koncentrátumban van jelen, azt a választ kaptuk, hogy "nem erős a szósz".


Egy gourmet burgernél azt gondoljuk, hogy alap a szaftos, tökéletes hús és a lepirított zsemle. Ez meg is van. Tökéletes. Amire nagyon kíváncsi voltam, hogyan működik együtt a kéksajt, a garnélával, habanero szósszal az Angus mellett.
Azt kell mondjam nagyon jól! Rettentő jó elegyet alkotnak ezek a hozzávalók. A garnéla nagyot roppant, a kéksajt kellőképpen intenzív volt. Megjelent a rukkola is, mint meglepetés vendég, aminek kimondottan örültem.

Mit is mondhatnék?! A "Surf & Turf" a hamburgerek Bugatti-ja.
Ha a gasztronómiai élvezetet méterben mérnénk, akkor ezzel a Marsra száguldottam volna.
Lássuk csak mit tud a tesója, aki "Chili-Mango" néven kelleti magát...

Chili-Mango:

Ez a hamburger szép. 😊
Nagyon szép! Mondjuk attól, hogy szép még nem kell feltétlen finomnak is lennie...

Viszont finom is! A chili-mango szósz tök jó. Valami kellemes egzotikus ízt hoz.
A probléma viszont az, hogy a chili-mango szósz, cheddar, Angus csapat ellen dolgozik benne a BBQ szósz. A BBQ túl intenzív. Szerintem nem is kellene bele.
De ha már benne van, akkor lehetne kevesebb. Nagyon elviszi a különleges ízeket egy "szokásos" BBQ íz irányba. Én kihagynám belőle.
Ettől még persze maga a burger finom, szaftos, ötletes, különleges.

Szumma:
Azt nyugodt lélekkel ki tudjuk jelenteni, hogy a "Gourmet Burger" food truck jól definiálja a "gourmet" fogalmát. Rettentő jó ez a két hamburger.
A "Surf & Turf"-ben én nem bántam volna ha jobban kiérzem a habanero ízét. Akár némi kapszaicin túltengés felvállalása mellett is. Értem, értem...sokan nem szeretik az erőset. Viszont egy gyors "erős mehet bele" kérdéskör tisztázása után máris foghatna vastagabban a krémesített habanero.
Tovább megyek!
A két hamburgernek csinálnék "Hellfire" változatát ugyanazon az áron. Vágnék bele 2-3 karika nyers habanerot vagy többet (a garnélát mondjuk kivenném ilyenkor, mert értelme már nincs benne). Szerintem menne. Adnék mellé "Hellfire challenge" kitűzőt is. Tuti, hogy a félrészeg fesztiválozók azon versenyeznének, hogy kinek van a legtöbb kitűzője.


Száz szónak is egy a vége...vagy egynek száz vagy valami ilyesmi...
Kóstoljátok meg!
Yamm!